Poruszająca powieść, pełna tajemnic, szczegółowych opisów oraz niedopowiedzeń, których interpretację autor pozostawia czytelnikowi. “Lista nieobecności” jest historią o przemijaniu i niezrozumieniu zarówno wzajemnym, jak i samego siebie. Tego typu niedopowiedzenia, brak komunikacji i zamykanie się we własnym świecie, mogą prowadzić do licznych tragedii. Michał Paweł Urbaniak wstrząsa swoją debiutancką powieścią, ukazując dramaty i koszmary, skrywane głęboko w ludzkiej duszy. Każdy pragnie bezpieczeństwa i szczęścia i zrobi wszystko, aby je osiągnąć. Niektórzy, nie potrafiąc zrozumieć konsekwencji swoich czynów, nieuchronnie dążą ku autodestrukcji. Autor zastanawia się nad teorią, że przeznaczenie jest jedynie wymówką, pozwalającą zdjąć z siebie ciężar nieprzemyślanych decyzji, lęków i niepowodzeń.

Mentalne więzienie i sposoby wyzwolenia

Kiedy Artur Hnat umiera, jego rodzina musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Każdy przeżywa utratę bliskiego na swój własny sposób, ale wszyscy nieuchronnie oddalają się od siebie i zmierzają ku upadkowi. Zuzanna całkowicie gubi drogę i zamyka się w ciasnej klatce, nie pozwalając nikomu zbliżyć się do siebie. Utrata męża obudziła w niej lęk przed śmiercią i pragnienie odgrodzenia się od niej, a najlepszym sposobem na wyrzucenie śmierci ze swojego życia jest zerwanie więzi z każdym człowiekiem, którego mogłaby stracić. W jedynym synu, Krzysztofie, budzi się silna potrzeba miłości, która prowadzi do tragedii. Nie przypuszczał, że szczere uczucie może być źródłem tak silnego bólu. Jego partner, Jakub, pragnie bezpieczeństwa, ale Krzysztof nie jest w stanie jej zapewnić, przez co ich związek powoli się rozpada. Pozornie każdy z nich jest zdany na siebie i w pojedynkę musi radzić sobie ze swoimi problemami. Nie potrafią zrozumieć, że zacieśnienie więzi, wzajemne zrozumienie i szczera rozmowa, mogą być najlepszym lekarstwem. Jedynie Artur zdołał wyrwać się z koszmaru, który sam stworzył. Ale czy jego decyzja była słuszna?

Dramaty codzienności

Michał Paweł Urbaniak tworzy literaturę piękną, skupiając się na mrocznych stronach codziennego życia. Zwraca uwagę na drogę, jaką ludzie potrafią wybrać, aby spełnić swoje marzenia i ambicje. Autor głośno mówi o tym, co zwykle pomijane jest milczeniem, a jego książki zachęcają do głębokich przemyśleń na temat świata i jego mieszkańców. M. P. Urbaniak jest również współautorem zbiorów dramatycznych opowiadań, zatytułowanych “Zemsta jest kobietą” oraz “Błąd. Zbiór krótkich opowiadań PROwincji”, poruszających tematykę kłótni i wojen spowodowanych tematyką religijną, kulturową, a także rodzinnych dramatów,  będących wynikiem tłumionych emocji i problemów psychicznych.

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com