Czy ktoś z nas na co dzień myśli o tym czym jest śmierć? Chyba raczej nie. No, ewentualnie osoby, które być może mają bliskie powiązanie z branża pogrzebową mają czasem jakieś myśli. Zdecydowana większość z nas raczej nie zajmuje się takimi tematami, ciesząc się tego co daje nam życie każdego dnia. Czasem warto pochylić głowę nad takim śmiertelnym tematem. Nie po to, aby psuć sobie humor. W żadnym wypadku. Warto jednak czasem przypomni3ć sobie dokąd zmierza nasze życie. Oto “Lista nieobecności” Michała Pawła Urbaniaka.

Debiut pisarski

Pomimo tego, że Urbaniak od dawna kocha czytać, to dopiero teraz zdecydował się na to, żeby napisać solidnie skonstruowaną książkę. Przy czym nie jest to jego pierwsza próba literacka. Na co dzień Michał Paweł Urbaniak zajmuje jest krytykiem, prozaikiem, recenzentem, nauczycielem kreatywnego pisania. Wiele osób może znać jego publikacje, które ukazały się już w takich gazetach, jak “ArtPAPIER”, “Literadar”, “Replika – dwumiesięcznik społeczno-kulturalny LGBTQ”. Jak sam przyznaje, to mroczne strony życia są czymś, co go najbardziej fascynuje. Jaki więc świat przedstawi nam w swojej książce “Lista nieobecności“? Bardzo mroczny. Może warto już na początku wspomnieć, że świat, który przedstawiony jest w tej książce nie jest łatwy. To moment, kiedy naprawdę nie wiemy czego można się tak dokładnie spodziewać. Od razu należy jednak dodać, że jest to jedna z lepszych książek, która naprawdę daje czytelnikowi sporo do przemyślenia.

Jednostka społeczna

Głównym bohaterem tej książki jest Artur. Przy czym należy zdać sobie sprawę, że przez zdecydowana większość książki nasz główny bohater nie żyje. Tak, jego śmierć to jeden z głównych wątków, jakie poruszane są w tej opowieści. Do innych bohaterów zalicza się Zuzanna, która po śmierci męża pogrąża się w mroku… śmierci. Nie brakuje tutaj również pasierba Artura, który ma na imię Jakub, który również często rozmyśla o śmierci, bo chyba boi się życia. Boi się odrzucenia. Jakub jest gejem i kocha Krzysztofa. Tylko, że ten nie kocha go. Traktuje go jako przejściową zabawkę. Jako przystanek zanim ruszy dalej. Jakub powoli zaczyna się wszystkiego domyślać, dlatego zaczyna coraz częściej rozmyślać o samobójstwie. Nie brakuje tutaj również momentów sprzed śmierci Artura. Mamy dzięki temu okazję poznać jaki był on naprawdę. A wcale nie był idealną głową rodziny. Ta książka opowiada o losach jednostki społecznej, która musi zmierzyć się z rzeczywistością w której przyszło jej żyć. A są to czasy PRLu…

Kawa zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com